Zelta vēsture

Zelts ir bijis unikāls sociālais statuss tūkstošiem gadu. Tam ir sena vēsture, jo vērtīgs metāls un tā vēsture ir tālu no tā.
No senajiem ēģiptiešiem līdz mūsdienīgam ASV Valsts kasei ir daži metāli, kuriem ir bijusi tik liela nozīme cilvēces vēsturē kā zelts.

Kāpēc zelts ir tik svarīgs? Kāda ir zelta vērtība? Vai zelts arī turpmāk būs vērtīgs? Šodien es atbildēšu uz šiem jautājumiem un dalīšos ar jums zelta vēsturi.

Senās civilizācijas un viņu mīlestība pret zeltu

Cilvēka aizraušanās ar zeltu ir tikpat veca kā reģistrēta vēsture. Mēs nezinām, kad pirmais cilvēks uzņēma zelta tīrradni un domāja: “Hei, tas ir diezgan foršs.” Tomēr zelta pārslas ir atrastas paleolītiskajās alās, kas cēlušās līdz pat 40 000 B.C.

Lielākā daļa arheoloģisko pierādījumu liecina, ka cilvēks, kas nonācis saskarē ar zeltu, bija pārsteigts par metālu. Tā kā zelts ir atrodams visā pasaulē, tas daudzas reizes pieminēts senajos vēsturiskajos tekstos.

Ēģiptieši un zelts

Pirmie stabili pierādījumi par cilvēku mijiedarbību ar zeltu notika senajā Ēģiptē aptuveni 3000 B.C. Zelts spēlēja nozīmīgu lomu senajā ēģiptiešu mitoloģijā, un to vērtēja faraoni un tempļa priesteri. Patiesībā bija tik svarīgi, ka Gizas piramīdas kapakmeņi ir izgatavoti no cieta zelta.

Ēģiptieši arī ražoja pirmo zināmo valūtas maiņas koeficientu, kas noteica pareizu zelta un sudraba attiecību: viens zelta gabals ir vienāds ar divarpus daļām sudraba. Tas ir arī pirmais reģistrētais zemākā sudraba vērtības mērījums salīdzinājumā ar zeltu.

Ēģiptieši arī ražoja zelta kartes – dažas no tām izdzīvo līdz pat šai dienai. Šīs zelta kartes aprakstītas, kur atrast zelta raktuves un dažādus zelta noguldījumus Ēģiptes valstībā.

Ciktāl ēģiptieši mīlēja zeltu, viņi nekad to neizmantoja kā bartera instrumentu. Tā vietā lielākā daļa ēģiptiešu izmantoja tādus lauksaimniecības produktus kā mieži kā de facto naudas formu. Pirmā zināma civilizācija, kas izmantoja zeltu kā valūtas formu, bija Lydijas Karaliste, senā civilizācija, kas bija centrēta Turcijas rietumos.

Senie grieķi un zelts

Vēlāk vēsturē senie grieķi zeltu uzskatīja par sociālā statusa simbolu un kā godu starp nemirstīgajiem dieviem un padieviem. Mirstīgie cilvēki varēja izmantot zeltu kā bagātības zīmi un zelts bija arī valūtas veids. Pretēji tam, ko jūs domājat, Olimpisko spēļu tradīcija zelta medaļas nodot uzvarētājiem netika sākta līdz mūsdienu olimpiskajām spēlēm un tai nav nekāda sakara ar grieķu tradīcijām.

Bībele un zelts

Zelts ir pieminēts arī Bībelē, kur 1. Mozus 2: 10-12 raksturo Havilas zemes, netālu no Ēdenes, kā vietu, kur var atrast labu zeltu. Inkas, acteki un daudzas citas civilizācijas arī izmantoja zelta daudzveidību agrīnā vēsturē, tostarp reliģiskajās ceremonijās un slavenajos arhitektūras projektos.

Šeit ir viena kopīga tendence visās senajās civilizācijās: zelts ir statusa simbols, ko izmanto, lai atdalītu vienu klasi no citas. No imperatoriem līdz priesteriem līdz elitārai un augšējai vidusšķirai tie, kuriem bija zelts, arī turēja spēku.

1792 – Amerikas Savienotās Valstis pieņem zelta un sudraba standartu

  1. gadā ASV Kongress pieņēma lēmumu, kas mainītu zelta mūsdienu vēsturi. Kongress pieņēma likumu par monētu kaltuvēm un monētām. Šis likums noteica fiksētu zelta cenu ASV dolāru izteiksmē. Zelta un sudraba monētas kļuva par likumīgu maksāšanas līdzekli Amerikas Savienotajās Valstīs, tāpat kā Spānijas Real (Spānijas impērijas sudraba monēta).

Tajā laikā zelts bija aptuveni 15 reizes lielāks nekā sudrabs. Sudrabs tika izmantots nelielu nominālu pirkumiem, bet zelts tika izmantots lielām konfesijām. ASV piparmētra bija likumīgi prasīta pirkt un pārdot zeltu un sudrabu ar 15 daļu sudraba līdz 1 daļai zelta. Rezultātā zelta tirgus likme reti mainījās pēc 15,5 līdz 1 vai 16 līdz 1.

Šī attiecība mainītos pēc pilsoņu kara. Pilsoņu kara laikā ASV nevarēja atmaksāt visus savus parādus, izmantojot zeltu vai sudrabu. 1862. gadā papīra nauda tika atzīta par likumīgu maksāšanas līdzekli, kas pirmo reizi atzīmēja, ka Amerikas Savienotajās Valstīs oficiālā valūta tika izmantota valūtas (kas nav konvertējamas pēc pieprasījuma pēc fiksētas likmes).

Tikai dažus gadus vēlāk sudrabs tika oficiāli izņemts no ASV kaltuves likmes sistēmas likumprojektā, ko sauc par 1873. gada monētu kalšanas aktu (amerikāņu pilsoņi to kritizēja kā noziegumu 73). Tas izdzēsa sudraba dolāru no apgrozības, lai gan monētas, kuru vērtība ir mazāka par 1 ASV dolāru, joprojām saturēja sudrabu.

Amerikas Savienotās Valstis nekad vairs neizmantos sudraba dolārus. 1800. gadu beigās šis jautājums joprojām bija svarīgs politisks temats. 1900. gadā zelta dolārs tika atzīts par standarta norēķinu vienību ASV, un papīra dolāri tika izsniegti, lai pārstāvētu valsts zelta rezerves.