Zelts

Zelts – kādi ir mīti un patiesības par to?

Zelts, sudrabs un citi dārgmetāli – dzirdot par tiem, teju ikvienam iemirdzas acis. Par zeltu un tā vērtību cilvēki strīdas jau no zelta iegūšanas pirmsākumiem, kad to pirmoreiz sāka izmantot dažādām vajadzībām. Zelta izmantošana ir vērsta vairākos virzienos, un zelta cena nav akmenī iekalta, bet gan mainās – krīt un ceļas – salīdzinoši bieži. Kas ir šis dārgmetāls, ko par to der atcerēties un kas ir galvenie mīti, kas saistīti ar zelta pielietošanu un iegūšanu, un kāda ir patiesība? Turpini lasīt rakstu un uzzini visu interesanto!

Zelts ir ne tikai dārgmetāls, bet, galvenokārt, ķīmiskais elements. Dzīvē to iespējams iegūt brīvā veidā. Tas ir mīksts metāls, kam piemīt augsta elekrovadītspēja. Arī mūsu valstij ir zelts. Latvijas zelts glabājas ārzemēs. Kā kopumā zeltu izmanto mūsdienās?

Zelts – kā tas tiek izmantots?

Zelts tiek izmantots vairākos veidos. Kādi tie ir, un cik no zelta tiek izmantots katrā no tiem? Piemēram:

  • rūpniecības metāls. Tas sastāda vien 10-15% no zelta pielietojuma. Rūpniecībā to izmanto, piemēram, elektronikas rūpniecībā, autobūvē un medicīnā.
  • juvelierizstādē. Rotaslietu izstrāde no dārgmetāliem ir bijusi populāra visos laikos. Tas kalpo ne vien kā greznumlieta, bet arī kā gudrs veids naudas ieguldīšanai.
  • finanšu nozarē. Zelta tirdzniecība – investīciju zelts – joprojām norit pilnā sparā, un tam ir vērtība. Noteikti nevar izslēgt variantu, ko apgalvo daudzi cilvēki – zelts var kalpot par pamatu finanšu sistēmā.

Galvenais faktors, kas ietekmē zeltu, ir tā kvalitāte. To, cik augsta vai zema tā ir, nosaka raudze (prove). Kas tas ir un kāda ir atšķirība?

Ciparu nozīme zelta kvalitātē

Konkrētā zelta provi nosaka piemaisījuma daudzums sakausējumā. Kāda ir dažādu ciparu nozīme zelta provei?

  • 999. Tīra zelta un sudraba gadījumā tas tiek apzīmēts ar “999”, kas nozīmē 99,9% tīra metāla. Jāatzīst, ka reti kur to iespējams izmantot. Zelta 999 cena provei ir ļoti svārstīga, sākot no 38 eiro līdz pat daudz lielākai summai.
  • 750. Šī ir visaugstākā prove, ko izmanto, lai veidotu zelta rotaslietas, taču tās izmantošana ir salīdzinoši retāka.
  • 585.  Zelts 585 ir visbiežāk juvelierizstrādē izmantotais proves daudzums. Zelta 585 cena ir krietni zemāka – ap 22 eiro.

Lai arī zelts tiek iegūts dzeltenā krāsā, tā izmantošanas laikā, veicot dažādus piemaisījumus, krāsa var tikt mainīta. Kādi ir varianti? Par to lasi raksta turpinājumā!

Zelta krāsas – ar ko tās atšķiras?

Dzeltenais zelts klasiski tiek izmantots, veidojot juvelierizstrādājumus, un šo izteikti dzelteno krāsu iespējams iegūt, kausējot zeltu ar varu un sudrabu. Lai arī Eiropas tirgū šis zelta paveids ir vispieprasītākais, tas nav vienīgais. Kādi ir citi varianti?

  • Sarkanais zelts un rozā zelts. Lai zelts iegūtu sarkanu un rozā toni, tas jākausē ar varu. Pastāv uzskats, ka tas ir nedaudz izturīgāks par citiem zeltu veidiem, un tas ir atšķirīgs, jo ar laiku neizbalē.
  • Baltais zelts. Nē, nejauc – tas nav platīns. Balto zeltu iegūst tīro zeltu sakausējot ar citiem metāliem, piemēram, sudrabu. Lai balts zelts tiktiešām būtu balts, to mēdz pārklāt ar rodiju. Atceries – laulības gredzeni un baltais zelts ir lieliska kombinācija, kas skaisti piestāvēs ikvienai līgavai.

Viens no populārākajiem juvelierizstādājumu izgatavotājiem Latvijā ir Vitreum zelts, kā arī E Lats zelts, kur iespējams iegādāties juvelierizstrādājumus un uzpirkt zeltu.

Netici mītiem par zelta zemo nozīmi, jo zelts – tas joprojām simbolizē greznību, un tam ir liela nozīme arī finansu nozarē. Ja neesi gatavs iesaistīties zelta pirkšanā un pārdošanā, tad iesaisti to savā dzīvē citādā veidā – iegādājoties juvelierizstrādājumus no zelta, lai ikdienu padarītu krāšņāku!